Sauna

Vítejte v naší sauně

Suchá finská sauna je klasikou pro všechny saunaře. V teplotě 90-100 °C se tělo začne silně okysličovat, dojde k rozšiřování kožních pórů a cév. Zlepší se dýchání kůže a ta je potom vláčnější a svěžejší. Při následném prudkém zchlazení se z kůže vyplaví škodlivé látky, tuk a nečistoty.

Pravidelné návštěvy sauny zvyšují odolnost organismu proti běžným infekcím horních cest dýchacích. Pomáhá udržovat pružné cévy a příznivě působí na srdeční soustavu. Sauna odstraňuje stresy každodenního života. Má prokazatelně blahodárné účinky na psychiku člověka a regeneraci celého organismu včetně svalstva. Je také nesmírně prospěšná jako prevence vůči alergiím.

Naše finská sauna má tři lavice v různých výškách, aby si každý našel teplotu, která je mu příjemná.
Vlhkost vzduchu je 10-15%. Teplota: 90-100°C. Doporučená délka pobytu 10-15 min.
Do sauny se chodí bez oděvu a pod celé tělo (včetně chodidel) se používá saunovací podložka.

kr_muz

Sauna muži

 

 

kr_zena

Sauna ženy

 

 

kr_par

Společná sauna

 

Zajímavé nápady

Princip saunování spočívá v důkladném prohřátí celého těla a následném prudkém ochlazení. Začínat saunování bychom měli vždy umytím pod vlažnou  sprchou. Nezapomeňte si sundat všechny šperky a piercing. Během cyklu saunování nepijte tekutiny a samozřejmě vůbec ne alkohol. Také nepřeceňujte svůj organizmus a dodržujte doporučený saunovací cyklus. V případě zvýšeného tepu, mdlob, nebo nepříjemných pocitů saunování ihned ukončete.

 Ideální doba pro saunování je cca 90 minut. Proces nahřívání probíhá v místnosti o teplotě 90 -120° C. Tělo se zde zahřeje nad běžnou tělesnou teplotu. Přibližně po 8-15 minutách je nutné ochladit jej v bazénku se studenou vodou nebo sprchou. Voda zklidňuje zrychlenou činnost tělesných orgánů a přináší okamžitou úlevu. Cyklus by se měl opakovat 1-3krát, maximální doporučený počet je 5. Důležité je však naslouchat svému tělu a podle toho přizpůsobit délku pobytu a počet vstupů do vyhřáté kabiny
 Důležité: nezapomenout na pitný režim

 

Otázky a odpovědi

  • osprchujtet se vlažnou vodou
  • pobyt v sauně 5 – 15 minut (začínajícím a starším se doporučuje maximálně 5 minut)
  • ledová sprcha, nebo ochlazení v bazénku
  • krátký relaxační čas mimo saunovací místnost 5 – 10 minut (nejlépe v leže)
  • celý cyklus se doporučuje opakovat 2 – 4x, vždy tak, aby z toho měl člověk dobrý pocit, nic nedělat „silou“

 

Zdravé pocení v sauně odplavuje škodliviny z těla. Podle odborníků se během 30 minut v sauně uvolní tolik škodlivin a odpadních látek, jako za normálních okolností zpracují naše ledviny za celý den. Pocení podporuje krevní oběh, naši imunitu i náladu. Pro čištění pokožky celého těla můžeme v sauně použít kartáč, nebo lufu.

Nedílnou součástí správného saunování je ochlazování. Ochlazení vyhřátého těla v sauně může probíhat v bazénku se studenou vodou, pokud je součástí celé sauny. Další možností je sprchování studenou vodou a poslední možností v přírodních zimních podmínkách je ochlazení ve sněhové závěji. Ochlazujte tělo opravdu vyhřáté a dobu ochlazení neprodlužujte na více nežli několik minut.

 

Na relaxaci při saunování nesmíte zapomínat, je důležitá. Po ochlazení se utřete a pohodlně se položte a přikryjte suchým ručníkem, nebo prostěradlem. Vnímejte svoje tělo, odpočívejte a rozhodně nepřemýšlejte o starostech v rodině, nebo zaměstnání. V průběhu saunovacího cyklu stačí odpočinek maximálně 10 minut. Po ukončení cyklu si poslední relaxaci protáhněte na 30 minut. Udělá vám dobře na těle i na duši.

 

 

Pro zdravého člověka je sauna jednoznačně prospěšná a to u téměř všech věkových kategorií. Kdo by se sauně měl vyhnout, jsou těhotné ženy a ženy  s gynekologickými problémy, lidé se zánětlivými a některými kožními onemocněními a také akutně a chronicky nemocní. Dále se sauna nedoporučuje nemocným s krevním tlakem a srdcem, s epilepsií a cukrovkou, ti mohou využít saunování pouze po poradě s lékařem. Pro ty, kteří ze zdravotních důvodů nemohou využít klasickou saunu, nebo pro starší je daleko vhodnější infrasauna, která je k organizmu celkově šetrnější. Saunu nemáme nikdy navštěvovat po jídle, nebo úplně nalačno, po požití alkoholu a ani při začínajícím onemocnění. Není vhodná ani okamžitě po velké tělesné zátěži.

 

Nezapomeňte:

  • čistý ručník nebo prostěradlo, lépe obojí
  • dostatek pití, anebo využijte našeho bufetu (v tom případě ssebou plavky, protože bufet se nachází o patro níž v areálu aquaparku)
  • dobrou náladu, starosti a trable nechejte přede dveřmi

 

 

Pravidla a pokyny

  • Každý návštěvník sauny musí mít svoje prádlo (ručník, prostěradlo)
  • Návštěvník je  povinnen respektovat provozní řád a chovat se tak, aby neomezoval ostatní

 

Fotogalerie

Zanechte odpověď

Centrum zdraví v Bohuňovicích

Spousta vody, krásné ubytování za nejlepší ceny, vyhlášená sauna, útulné fitnesscentrum a pro slečny a dámy rodinné solárium - to je Centrum zdraví v Bohuňovicích. Přímo uprostřed frekventované cyklotrasy mezi Olomoucí a jesenickými horami. Zastavte se u nás a odpočiňte si, buďte našim hostem.