Jak správně v sauně

Zásady správného saunování pro dospělé

Před každým vstupem do sauny setřete vodu z povrchu těla

Do prohřívárny si vezměte jen prostěradlo či osušku, na kterou si sednete nebo lehnete – nohy z hygienických důvodů na vlastním prostěradle. Ideální je poloha vleže, kdy se tělo prohřívá rovnoměrně.

V sauně můžete dýchat pouze nosem, ale také ústy. Při pocitu pálení vzduchu při dýchání můžete překrýt nos i ústa dlaní. Dýchejte frekvencí, jak jste běžně zvyklí.

Po uplynutí doporučené doby saunování nebo při pocitu pálení ušních boltců, špičky nosu či bradavek, opusťte saunu.

Při pocení můžete velmi lehce hladit a otírat povrch těla, což pomáhá otevírat kožní póry a vyplavovat nečistoty z kůže.

Opláchněte se pod sprchou a ochlaďte v bazénu – pozvolným ponořováním, nikoli skokem! Pokud možno i s hlavou nebo alespoň po zátylek.

V bazénu sledujte průběh tří fází v celkové délce cca 2-5 minut: Nejprve se dostaví pocit chladu; poté začnete cítit tepelnou pohodu; v poslední fázi, kdy opět nastoupí pocit chladu, bazén opusťte.

Proceduru teplo – chlad opakujte alespoň 3x. Po posledním ochlazení se opláchněte vlažnou vodou (nepoužívejte již mýdlo) a zabalte se do osušky, koupacího pláště či županu.

Po saunování přejděte zabalení a osušení alespoň na 20 minut relaxovat do odpočívárny. V této fázi nezapomeňte řádně doplnit tekutiny. Vhodný je chlazený čaj, minerálka nebo vybrané isotonické sportovní nápoje.

Doporučení po saunování: nechte doběhnout relaxaci, doplňte tekutiny… Nedoporučuje se alkohol, kouření.

Zanechte odpověď

Centrum zdraví v Bohuňovicích

Spousta vody, krásné ubytování za nejlepší ceny, vyhlášená sauna, útulné fitnesscentrum a pro slečny a dámy rodinné solárium - to je Centrum zdraví v Bohuňovicích. Přímo uprostřed frekventované cyklotrasy mezi Olomoucí a jesenickými horami. Zastavte se u nás a odpočiňte si, buďte našim hostem.